Někdy se může zdát náročné pokoušet se zlepšit v angličtině i při všech každodenních povinnostech. Chcete proto související aktivity a procvičování angličtiny přirozeně zařadit do svého běžného dne? V tomto příspěvku vám představím tři doplňky do internetového prohlížeče Google Chrome, které vám s tím pomůžou.

Trénování porozumění mluvenému slovu

Sledujete pravidelně pořady na Netflixu? Využijte toho k procvičování angličtiny

Znám jen málo lidí, kteří by neměli alespoň jeden či dva oblíbené seriály nebo televizní show. Přiznejte se, koukáte se na ty svoje v originálním znění, pokud jsou původně v angličtině? A pokud ano, jak moc se spoléháte na titulky?

S rozšířením Language Learning with Netflix můžete sledovat pořady s kvalitními anglickými i českými titulkami současně. Kromě toho si ale najetím myší na konkrétní slovo zobrazíte český výraz, po kliknutí na něj si prohlédnete jeho slovníkový záznam i se správnou výslovností a v pravém panelu uvidíte celý sled titulků. Můžete se mezi nimi libovolně přepínat a zobrazovat si slovíčka či jejich slovníkové záznamy.

Jak vypadá Netflix při používání rozšíření pro procvičování angličtiny
Jak vypadá sledování na Netflixu při používání rozšíření

Slovní zásoba z daného videa je tu taky roztříděná do osmi úrovní obtížnosti. Když se budete nějakou novou systematicky učit, můžete se třeba soustředit v průběhu sledování jedné série seriálu na slovíčka z jedné obtížnost a průběžně s nimi pracovat podle svého uvážení. Pomůže vám to obecně ke zlepšování, ale s každým dílem si budete víc užívat i samotný pořad, protože mu budete lépe rozumět.

Slovní zásoba podle úrovní obtížnosti
Pravý panel se slovíčky v 8 úrovních

Přepínat mezi běžným sledováním a sledováním s tímto doplňkem můžete na dolní liště.

Tlačítko pro zapnutí používání rozšíření Language Learning with Netflix
Jak zapnout a vypnout Language Learning with Netflix

Učte se s různými anglickými videi na YouTube

Pokud třeba Netflix nemáte, ale rádi se podíváte na video na YouTube, zkuste Language Learning with YouTube. Funguje úplně na stejném principu jako rozšíření pro Netflix, jen u videí na YouTube častěji narazíte na automaticky vytvořené titulky. Kvalita těch českých nejspíš nebude zrovna valná, ale stále tu máte možnost na slovíčko pouze najet myší a podívat se na jeho překlad, kliknout na něj a prohlédnout si víc variant v češtině nebo prozkoumávat slovíčka podle různých úrovní.

Procvičování angličtiny při čtení

S ReadLang nemusíte opouštět rozečtený článek, abyste si dohledali neznámé slovíčko ve slovníku

Už jsem v minulosti na blogu psala o tom, kde si můžete číst anglicky s přizpůsobenou úrovní jazyka. S rozšířením ReadLang Web Reader si ale přečtete i s nižší úrovní třeba mezinárodní zprávy klidně v jejich původním znění a nemusíte se spoléhat na jejich interpretaci českými médii. A hodit se vám tento doplněk určitě bude, i pokud už jste pokročilejší –neznámé slovíčko se tu a tam objeví i tak.

Když si rozšíření nainstalujete, můžete si přečíst tento příkladový článek od BBC o nově zavedené pokutě pro ty, kteří z Británie během jejího uzavření vyrazí na dovolenou do zahraničí nebo jakýkoliv jiný text na internetu, a lépe mu rozumět.

Čtení článku od BBC s pomocí rozšíření ReadLang
Použití rozšíření ReadLang při čtení článku na www.bbc.com

Když budete chtít tohoto pomocníka využít, postupujte při čtení takto:

  1. Načtěte si stránku, kde si chcete číst.

  2. Klikněte na zelenou ikonu rozšíření ReadLang v pravé horní části prohlížeče vedle vyhledávacího pole.

  3. Zkontrolujte, že je překládání nastaveno z angličtiny do češtiny.

  4. Klikněte na slovo, se kterým potřebujete pomoct.

  5. Opakujte pro každé neznámé slovo a přečtěte si jakýkoliv text.

Bonus k procvičování angličtiny s pomocí slovní zásoby, na kterou jste při čtení narazili

Vidíte, že takto si můžete přeložit neznámou slovní zásobu a vůbec neodcházet z aktuální stránky. Pokud si vytvoříte ve službě ReadLang na jejich webu účet, umožní vám rozšíření překládat i celé fráze, nejen jednotlivá slova (můžete to vidět na obrázku o kousek výš). Navíc se vám všechna označená slovíčka a fráze budou ukládat na stránce ReadLang do vašeho osobního seznamu, ze kterého si je můžete na záložce Flashcards nahoře i procvičovat.

Seznam slovíček k procvičování na webu ReadLang
Můj osobní seznam slovíček, která jsem si zkusila přeložit

Po kliknutí na jeden výraz se dostanete k celému jeho záznamu – s překladem, původním zdrojem a kontextem a dalšími údaji, které můžete spravovat.

Slovníkový záznam slovíčka v seznamu na webu ReadLang
Záznam k „fine“ z uvedeného článku na BBC

Všechna tato rozšíření vám pomůžou s procvičováním angličtiny

Zatímco na Netflixu a ve videích na YouTube budete v první řadě trénovat své porozumění mluvenému slovu, s ReadLang se budete zlepšovat v pochopení psaného textu. Obě tyto dovednosti se vám budou rozhodně hodit – pomyslete třeba na všechny ty mezinárodní online porady, které probíhají v angličtině nebo vyměňované zprávy s kolegy, zákazníky i známými z celého světa. A přitom vás zlepšování nemusí stát téměř žádný čas navíc.

Kvůli procvičování angličtiny zkrátka nemusíte díky těmto „vychytávkám“ do svého programu zařazovat nic nového – stačí najít způsob, jak využít to, co už stejně děláte 🙂