5 stránek, kde si můžete číst anglicky s přizpůsobenou úrovní jazyka
Hledáte zdroj, kde si budete moct číst anglicky, ale přitom si vystačíte už s nižší úrovní jazyka? Spousta mých studentů by si ráda občas něco anglicky přečetla. Jenže běžné texty je ještě moc odrazují komplikovanými větami i slovní zásobou. Proto mám v záloze pár stránek, kde si můžete vybrat text na úrovni, která vám vyhovuje. U většiny z nich navíc můžete současně trénovat i poslech, když budete chtít – k dispozici totiž jsou nahrávky.
A jak si nejdřív dobře vybrat úroveň?
Nezávisle na tom, jak jsou jednotlivé úrovně na stránce rozřazené, radím vybrat si tu, které budete při letmém průletu textu základně rozumět, ale bude pro vás ještě pořád představovat výzvu. Tak se z ní můžete něco nového přiučit, ale nestrávíte bůhvíjak dlouho překládáním slovo od slova.
Vždycky taky záleží na konkrétním článku – pokud vám jednou sedne úroveň 5, příště i tak může být ideální spíš úroveň 3. Někdy vám nemusí v jedné úrovni sednout gramatické struktury, jinde jsou slovíčka z neznámé oblasti. V neposlední řadě taky hraje roli vaše momentální rozpoložení. Proto se nebojte mezi úrovněmi přepínat.
Sledujte aktuální dění
Ze zpravodajství o aktuálním dění získáte spoustu každodenní a aktuální slovní zásoby a „nasajete“ informace, se kterými se můžete účastnit konverzace. Zlepšíte si tak i sebevědomí v angličtině a schopnost adekvátně reagovat v diskuzi o daném tématu.
Můj úplně nejoblíbenější zdroj je Breaking News English. Hned na úvodní stránce uvidíte označení článku jako Easier nebo Harder a můžete rovnou kliknutím vybrat jednu z úrovní 0 až 3 u Easier a 4 až 6 u Harder. Když se vám bude chtít, můžete se podívat i na aktivity, které jsou ke každému článku připravené, některé z nich (včetně poslechu) se hodí i na samostatnou práci a kontrolu si uděláte díky klíči.
News in Levels je o trošku jednodušší a celkově bych je víc doporučila těm, kteří se řadí mezi takzvané falešné začátečníky. Možná i větším dětem – pokud obecně chcete pomoct s angličtinou dětem, napsala jsem o tom samostatný článek. Pod každým článkem jsou taky anglicky vysvětlená důležitá slovíčka, zvyknete si tak fungovat v angličtině i bez překládání do češtiny.
Vtípek sem, vtípek tam
Na Jokes in Levels a ESL Jokes se pobavíte s vtipy. ESL Jokes má na úvodní stránce rozdělené úrovně jazyka od Elementary po Upper-intermediate/Advanced a jednotlivé vtipy se zaměřují na různá gramatická témata a jsou k nim zpracovaná i cvičení. Jokes in Levels zase mají tu výhodu, že si je můžete i poslechnout – spojíte tak si tak psaný a mluvený jazyk.
Zjednodušená literatura
Když budete chtít nějakou navazující četbu, najdete na trhu spoustu zjednodušených literárních děl. Ve fyzické podobě si je můžete objednat třeba z Penguin Readers nebo Macmillan Readers. Ale online jsem se zamilovala do The Little Prince in Levels – tedy Malého prince z dílny autorů News in Levels, kteří jsou (alespoň jak tuším) Češi! 😊 Je zpracovaný hned ve třech úrovních.
A proč je čtení tak důležité?
Při čtení se jako čtenáři vystavujete širokému spektru slovní zásoby i gramatických jevů – doslova tak krmíte svůj mozek správnými jazykovými strukturami. Díky tomu si jejich použití přirozeně zafixujete, i když se nesoustředíte primárně na učení jako takové. Vybírejte si proto materiál, který vás baví a zajímá sám o sobě. Naučíte se tak v kontextu mnohem víc než při nějakém drilování.
Bonusový tip:
Slovíčka, na která při čtení narazíte si můžete zapisovat do skvělé aplikace Flashcards. K dispozici je pro uživatele Androidu v Obchodě Google. Opakovat si výrazy můžete pomocí automaticky vytvářených her – ale blíž o této aplikaci až někdy příště! 😊
Tak co, oslovil vás některý ze zdrojů?
[…] jsem v minulosti na blogu psala o tom, kde si můžete číst anglicky s přizpůsobenou úrovní jazyka. S rozšířením ReadLang Web Reader si ale přečtete i s nižší úrovní třeba mezinárodní […]