Kvůli nebo v mém případě možná spíš díky dění ve světě od jara roku 2020 jsem se konečně odhodlala k psaní blogu, protože mě začaly postupně napadat oblasti týkající se studia angličtiny a online výuky, ke kterým mám co říct. Řekla jsem si, že moje poznatky by mohly být někomu užitečné, nebudu se proto dál zbytečně upejpat a sepíšu, co vím. Tentokrát pro rodiče menších dětí na téma domácího procvičování angličtiny.

Je logické, že v mojí sociální bublině na mě vyplavalo víc článků o tom, jak se doma s dětmi učit anglicky, když vlivem pandemie přestali chodit školy. Některé tyto články ale mají z mého pohledu jednu vadu na kráse – předpokládají, že rodič anglicky umí, tzn. má alespoň komunikativní úroveň. Co ale ti rodiče (a z mých zkušeností jich bude dost), kteří anglicky neumí, nebo neumí dost dobře na to, aby s dítětem anglicky hráli hru nebo mu něco vysvětlili? Právě pro ty jsou dnešní tipy.

Využijte pohádky a seriály pro děti

Velkým pomocníkem vám budou krátká videa (ideálně zhruba 5–10 min) dostupná jednoduše na YouTube nebo jinde na internetu. Pokud vaši potomci mají některé oblíbené pohádky a seriály, zkuste dohledat je v angličtině. Tím, že budou znát kontext, bude sledování v angličtině snazší. Když navíc vyberete epizodu s užitečným tématem, můžou se přiučit i slovíčkům z nějaké konkrétní oblasti. Já mám ráda třeba Peppa Pig neboli Prasátko Pepinu a epizodu o nakupování, video s abecedou nebo kanál s pohádkami Little Fox.

Písničky pro radost

Hlavně u menších dětí uspějete s různými písničkami, které se dají spojit i s pohybovou aktivitou. Znáte třeba Hlava, ramena, kolena, palce? Super, v angličtině je to Head and Shoulders, Knees and Toes a tato písnička je dostupná ve spoustě různých variant. Skvělý zdroj, se kterým si zazpíváte, je YouTube kanál Super Simple Songs s přidruženou stránkou. Videa jsou obvykle dost výmluvná, a tím pomáhají pochopit význam textu. Některé písničky najdete online i přeložené do češtiny.

Online hry s řešením

Různé ze školy získané dovednosti se dají procvičovat pomocí her i bez asistence rodičů. Na stránce Games to Learn English jsou aktivity na procvičování slovní zásoby, gramatiky (najdete na domovské stránce podle témat), správného pravopisu i frází. Věřím, že děti se po pár pokusech snadno zorientují a vy jim můžete vybírat hry třeba podle témat, která si najdete v jejich sešitech a učebnicích.

Podobných stránek je samozřejmě nespočet, ale tato mi přijde na orientaci hodně přívětivá i pro někoho, kdo v angličtině tápe. Když budete chtít, můžete dál prozkoumat třeba stránku pro děti od British Council a jejich kanál na YouTube, One Stop English nebo českou Včelku.

Přínosné aplikace

Jako jednu z nejužitečnějších aplikací pro studium jazyků vidím oblíbené Duolingo, které se dá používat na mobilu i v prohlížeči. Doporučuji ho běžně dospělým, ku prospěchu ale bude i větším dětem. Na začátku si uživatele otestuje a podle toho mu nastaví jednotlivé lekce. Navíc denně upozorňuje, aby se student k učení na 5, 10 nebo 15 minut vracel.

Pro menší děti se spíš hodí English for Kids. Najdete zde ABC Course zaměřený na abecedu, Vocab Course se slovní zásobou na různá témata a Expressions s konverzačními frázemi. K procvičování je možné zvolit několik druhů her – třeba praskání balónků nebo spojování výrazu s obrázkem.

Vysvětlování v češtině

Když vaši potomci narazí na nějaké nejasnosti, se kterými si nebudou vědět rady, pro první pomoc v češtině se obraťte na Help for English. Informace jsou zařazené do přehledných kategorií a s orientací vám pomůže článek Jste tu poprvé?. Za dobu svého fungování už je tento zdroj poměrně obsáhlý a věřím, že na většinu svých otázek tady naleznete odpověď.

Když chcete děti dostat od elektronických zařízení

Abychom se chvíli odlepili od obrazovek, připravila jsem i několik jednoduchých her, které s dětmi můžete hrát bez technologií.

Oběšenec

Tuto klasiku nejspíš znáte. Možná jste ji ale ještě nezkusili použít na trénování slovní zásoby. Vyberte slovíčko z určité kapitoly v učebnici nebo v jiných materiálech, předkreslete políčka podle počtu písmen a písmena nechte děti hádat. Když se netrefí, kreslíte postupně po jednotlivých tazích šibenici. Vy můžete mít zdroj pořád přes sebou, ale dítě musí zapojit mozkové závity. Cíl je samozřejmě nenechat se oběsit!

Nakresli obrázkový slovníček (Pictionary)

Napište na kousky papíru různá slovíčka z výukových materiálů dětí, hoďte je do obálky nebo klobouku a nechte děti tahat. Slovíčko, které si vyberou, musí nakreslit. Postupně si tak tvoří svůj vlastní slovníček s obrázky. Samotný slovníček se pak dá využít k dalším aktivitám.

Všestranné využití kartiček neboli flashcards

Když si vytisknete kartičky s obrázky a slovní zásobou (obrázek na jedné kartičce a text na druhé), zabavíte děti opravdu na dlouho. Pro začátek můžou jen slovíčka k obrázkům přiřazovat, potom můžete obrázky poschovávat po bytě a podle kartiček se slovíčky posílat dítě najít ten správný obrázek. Zahrajete si s nimi i pexeso a samotné vás nejspíš napadnou ještě další využití. Pěkné kartičky má třeba British Council, často ale stačí jen zadat do Googlu „flashcards + požadované téma“ (např. flashcards kitchen) a použitelné zdroje najdete velmi rychle hned mezi prvními výsledky.

Vy to s dětmi zvládnete

Snažila jsem se sepsat alespoň pár možností, které nebudou k trénování angličtiny s dětmi vyžadovat od rodiče dobrou znalost jazyka a děti budou bavit. Také jsem chtěla, aby příprava aktivit nebyla moc časově náročná, protože si uvědomuji, že je náročné zařazovat do běžného režimu pracovních povinností a péče o rodinu ještě vzdělávání vašich ratolestí. Potomky taky angličtinou zkuste nepřehltit, věřím, že učení se jazyku je mimo veškerou slovní zásobu, gramatiku a podobné radosti hodně o budování kladného vztahu. To by bylo s velkou zátěží trošku problematické.

Pokud hledáte nějaký zdroj za konkrétním účelem, chcete poradit s nějakou aktivitou nebo nebudete vědět, jak svému dítěti něco v angličtině vysvětlit, napište mi do komentáře, do zpráv nebo na info@katerinavalentova.cz. Ráda vám pomůžu.

PS: Přímo v době dopisování tohoto textu jsem narazila na mini kurz od Broni Sobotky Hravá angličtina pro celou rodinu zdarma. Zkuste kouknout, jestli se vám některé jeho tipy nebudou hodit 🙂

Poznámka: Tento článek jsem původně vydala na jaře 2020 na své Facebook stránce. Po aktualizaci webu a vytvoření sekce blogu jsem ho s drobnými úpravami přidala i sem.