Jak už nejspíš ze zkušenosti víte, naučit se jazyk trvá a abyste se dostali tam, kam chcete, musíte pro to něco udělat. 💪 Bude vám určitě také ku prospěchu, pokud přijmete 5 následujících faktů a smíříte si s nimi. Mohlo by vám to pomoct být na sebe vlídnější, dosahovat stanovených cílů a současně se cítit, že pokrok je ve vaší moci a máte plnou kontrolu nad svým procesem učení.

O co tedy konkrétně jde?

⭐1. Chyby jsou NORMÁLNÍ⭐

Nic se nedá naučit bez procvičování. A procvičování s sebou nese chybování. Ceňte si svých chyb, jsou to skvělí učitelé! Ukazují vám, na co se zaměřit do budoucna.

⭐ 2. To, že vám chvíli trvá se vyjádřit, je NORMÁLNÍ ⭐

To, že možná okamžitě nevíte, jak odpovědět, nebo se zaseknete urpostřed věty by vás nemělo odradit. Zamyslet se a trošku sdělení pozměnit nebo parafrázovat je naprosto běžná součást komunikace v jakémkoliv jazyce. Takže se zhluboka nadechněte, vydechněte a klidně začněte znova, lidi se s vámi dorozumět chtějí a tak si počkají 🙂

⭐3. Něco během učení zapomínat je NORMÁLNÍ⭐

Ať už se budete snažit jakkoliv, nikdy si nemůžete pamatovat všechno napořád (a už rozhodně si na to nejde vždy vzpomenout v tu pravou chvíli). To, co pro vás není zásadní, nechte klidně bez výčitek odejít. To, co potřebujete, si znovu zopakujte a zkuste co nejdřív aktivně používat, ať se to v mozku ukotví. 

⭐4. Být nervózní je NORMÁLNÍ⭐

Pro naprostou většinu lidí není snadné promluvit a zapojit se do konverzace v angličtině. Když však jednou tento strach mluvit anglicky překonáte, pravděpodobně zjistíte, že to nebyl zase tak „BIG DEAL“. Příště už to tím pádem půjde lépe. A při desátkém pokusu už to bude pro vás známá situace, ve které se budete cítit jako ryba ve vodě.
V budoucnu se může znovu objevit chvíle, kdy znervózníte. Jenomže už budete vědět, že tato strategie funguje, obrníte se a nervozitu znovu překonáte.

⭐5. Vždy bude co se ještě dál učit, to je NORMÁLNÍ⭐

Já jsem se začala učit angličtinu, když mi bylo 8 a nepřestala jsem s tím ani po tom, co jsem před pár lety udělala mezinárodní cambridgeskou zkoušku na úrovni C2. Učení nikdy nekončí a já si tu cestu užívám, zkuste to taky!

Která z těchto pěti věcí se nejhůře přijímá vám? 

Věřím, že přečíst si o nich něco a zracionalizovat si svůj přístup vám může pomoct k sobě a svému studiu přistupovat s větší laskavostí. Není totiž potřeba tlačit se jen do výkonů, z mé zkušenosti je nejdůležitější, aby vás proces učení upřímně bavil.