Učíš se anglicky už bůhví jak dlouho, ale pořád se bojíš mluvit? Určitě nejsi sám/sama! Mnoho lidí se cítí nejistých, když mají začít mluvit v novém jazyce. Jednou z technik, která ti může pomoct překonat strach a začít doopravdy komunikovat, je zjednodušování.

Co myslím zjednodušováním?

Zjednodušování je strategie, kterou používají polygloti (lidé, kteří mluví několika jazyky) na celém světě. Spočívá v tom, že se zaměřuješ na to nejdůležitější, co chceš sdělit, a vyjadřuješ to jednoduchými slovy a gramatickými strukturami. Díky tomu se vyhneš zmatkům a budeš mít z mluvení dobrý pocit.

Jak začít se zjednodušováním?

  • Zaměř se na hlavní myšlenku. Co opravdu chceš říct? Než začneš mluvit, dej si chvilku na to, aby ses ujistil, že máš jasno v tom, co chceš sdělit.
  • Kratší věty jsou lepší. Čím delší je věta, tím větší je riziko, že uděláš chybu nebo že tvé myšlenky budou nepřehledné. Zkus své věty rozdělit na kratší a jednodušší části.
  • Pozor na falešné přátele / false friends. Některá slova v angličtině vypadají podobně jako v češtině, ale mají jiný význam. A idiomy nebo ustálená spojení se vůbec nedají překládat doslovně. Raději je vynech a vyjádři svou myšlenku jinak, tak aby ji posluchač pochopil.

A jak se zlepšit ve zjednodušování v angličtině?

  • Mluv sám/sama se sebou. Může to znít divně, ale samomluva v angličtině, kdy si pro sebe mluvíš o tom, co děláš nebo co plánuješ, je skvělý trénink zjednodušování.
  • Připrav se předem. Nachystat si předem pár jednoduchých frází, které můžeš použít v běžných situacích, ti ušetří spoustu stresu. Udělej si z toho každodenní rutinu.
  • Uč se z chyb. Vzpomeň si na situace, kdy ses v angličtině nedokázal(a) vyjádřit tak, jak jsi chtěl(a). Popřemýšlej, jak bys to mohl(a) příště říct jednoduše a s jistotou.

Já jako lektorka angličtiny pro dospělé a vím, že mluvení z hlavy může být náročné. Proto se ve svých online kurzech zaměřuji právě na zjednodušování a komunikační strategie, které ti pomůžou překonat strach a mluvit s jistotou od začátku. (A pokud je to u tebe i blocích v hlavě, zkus si přečíst můj článek o tom, jak já jsem překonávala a překonávám ty svoje).

 

Přidej se ke mně a začni konečně mluvit anglicky!

Můžeme si dát individuální lekce, asynchronní výuku, připoj se do nové komunity English for Busy Mums nebo sleduj můj Instagram a ulov si místo na příštím zážitkovém kurzu!